Головна / Новини / НЕ ХВИЛЮЙТЕСЬ – У ВАС ЕКЗАМЕНИ!

НЕ ХВИЛЮЙТЕСЬ – У ВАС ЕКЗАМЕНИ

Консультація психолога в допомогу студентам під час сесії

Екзамени – не просто звіт про засвоєння певної суми знань з певного предмета. Це й не екзекуція, яку треба витерпіти заради одержання оцінки не нижче певної.

Ні, екзамени – це ще й технологія і навіть таємниці, часом дуже маленькі, але неодмінно дуже значні і, безперечно важливі.

Коли йти відповідати?
Наприкінці дня екзаменатори здебільшого менш уважні. Стомлені і не хочуть слухати довгі міркування. У цей час легше відповідати, якщо є істотні прогалини в знаннях. Але й оцінки наприкінці дня, як правило, нижчі. Справа в тому, що в цьому разі спрацьовує викладацький стереотип – “сильні йдуть першими”. Частіше за все останніми йдуть відповідати ті, кому потрібна трійка. Цей варіант дає змогу лишитися наодинці з екзаменатором і повідомити йому додаткову інформацію про себе (труднощі в підготовці). Проте, якщо вам не потрібна трійка, ні в якому разі не йдіть останнім!

Йти відповідати в кінці групи небажано ще й тому, що тривале чекання стомлює вас.

Оптимальний варіант – йти 4-5 у першій п’ятірці: у вас буде достатньо часу для підготовки (40-50 хв., поки готуватиметься вся п’ятірка, і ще стільки, поки відповідатимуть перші 3-4 чоловіки)

Підготовка до відповіді.

• Для того, щоб згадати те, що ви вчили треба тільки зосередитися і неодмінно заспокоїтися: заплющіть очі, розслабтеся, згадайте на хвилину щось смішне або приємне.
  • Після того, як ви прийдете в робочий стан, уважно прочитайте запитання. Не може бути, щоб ви абсолютно нічого не знали. Просто не буває такого!
  • Якщо якесь питання ви знаєте добре, то починайте з нього. Готуючись відповідати на нього ви підсвідомо пригадуватиме інші запитання.
  • Якщо вам треба підготувати відповідь на ціле запитання, а часу обмаль, то складіть хоча б короткий план відповіді і кілька перших фраз. Ніколи не виходьте відповідати з чистим аркушем паперу, навіть якщо ви супервідмінник.
  • Якщо ви вже закінчили підготовку і твердо знаєте, що більше нічого з цього питання не згадаєте, то відпочиньте. Поспостерігайте, як відповідає інший студент. Можливо в його відповіді ви почуєте те, що і для вас пригодиться. Про шпаргалки
  • Іноді буває, що треба раз “одним оком” заглянути в неї. Але пам’ятайте, що після цього у вас тремтітимуть руки і змішається все в голові, принаймні хвилин на 10. Справа в тому, що списування із шпаргалки – надзвичайно стресова ситуація. Обсяг безпосередньої пам’яті при цьому різко зменшується, і в підсумку доводиться переписувати чи не кожне слово, щомиті заглядаючи в шпаргалку. Загальні закономірності відповіді на екзамені.

Скільки і як говорити?

• Забезпечте найсприятливіші умови для висловлювань екзементатора: витримуйте паузи, використовуйте риторичні запитання, при найменшій спробі викладача сказати щось, припиніть відповідь і уважно вислухайте його.
  • Треба говорити швидко, впевнено і достатньо голосно. Виділяйте інтонаційно ключові питання, формулювання.
  • Якщо під час підготовки до відповіді у вас є змога намалювати графік або схему – малюйте, не замислюючись. Ніщо так не “підносить” студента в очах екзаменатора, як із знанням справи намальований графік.

Як починати відповідь?

• Як би ви не хвилювалися, постарайтеся приховати своє хвилювання, бо, згідно із стереотипом, “той, хто менше хвилюється, більше знає”. Не ховайте свій погляд, оскільки “той, хто дивиться в очі, - чесний”.
    Екзаменатор здебільшого уважно слухає саме початок відповіді – часом з цікавості, чекаючи чогось нового, а найчастіше з бажанням відразу приблизно оцінити рівень знань абітурієнта, щоб розслабитися під час відповіді.

Відповідь на екзамені. Скільки і як говорити?

• Приклади, які ви наводите, мають бути наочними, а кожний висновок бажано підтвердити хоча б одним прикладом.
  • Справляють враження порівняння, пояснення, метафори, цитати.
  • Користуйтеся комунікативними прийомами: приєднання, який створює враження невимушеності (використовуйте сполучники “і,” “а”, “проте”, сполучних слів “причому”, “а тому”, часток “хіба”, “навіть”, “хоча”), конструкцій, які розділяють (“що стосується”, “візьмімо”, “розглянемо”, “спинимося”, наприклад: “Візьмімо нашу економіку. Тут безперечно...”), підсумкові слова і вислови (“отже, таким чином”, “тепер ми знаємо”, “в підсумку”)
  • Якщо вам важко дається цілісна відповідь, тобто ви не вмієте довго “працювати” з цілим “шматком” думки, то під час підготовки заздалегідь з’єднайте пункти вашого плану в логічний ланцюжок за допомогою риторичних “містків”(наприклад: “Якщо..., то.., тоді..., а з цього випливає...”)
  • Ні в якому разі не можна триматися “на рівних” з екзаменатором. Виявляйте повагу до нього, але водночас відчувайте власну гідність.
  • Інформація, яку ви повідомляєте екзаменатору, повинна бути повною, стислою, виразною і змістовною.
  • У кожному окремому випадку орієнтуйтеся на реакцію екзаменатора, на його нетерпіння або, навпаки, на те, що він явно чекає на продовження.
  • Іноді під час відповіді екзаменатор підводиться, підходить до вікна, робить якісь записи. Може статися, що в аудиторію зайде інший викладач і почне з ним розмову. Якщо у вашій відповіді є спірні місця або складні і недостатньо висвітлені частини, старайтеся викласти їх саме в цей момент.

БАЖАЄМО УСПІХІВ!

•  Новини